Polski English Norsk Dansk Svenska
 
 


Strona Główna
o Nas
Smile Design
Stom. Kosmetyczna
Smile Makeover
Bezbolesne leczenie
Wybielanie zębów »
Pokrywanie
Poprawa konturu zębów
Białe wypełnienie/inleye
Porcelanowe licówki »
Porcelanowe korony
Most dentystyczny
Kosmetyczne protezy
Implanty dentystyczne
Galeria usmiechu
Kontakt
Nasza księga gości
 

 

Białe wypełnienie/inleye

Wypełnienie amalgamatowe (również nazywane srebrnymi plombami) są wykorzystywane w stomatologii od wielu lat. Obecnie wiadomo, że jest to nie tylko niezdrowy ale również nieestetyczny sposób leczenia zębów, wiec należy je usunąć.

Obecnie jest kilka rodzajów materiałów do wypełnień:

Porcelana (nazywana również ceramiką)
Porcelanowe wypełnienie mają znaczną przewagę w kolorystyce i kształcie, ponieważ są bardzo podobne do naturalnych zębów.

Żywica kompozytowa (nazywana również białym lub plastikowym wypełnieniem)
Wypełnienie kompozytowe zawiera plastik i szkło lub kwarc. Zaletą wypełnień kompozytowych jest ich kolor, taki sam jak zębów oraz to, że mogą być umieszczane bezpośrednio w zębie. Wypełnienie kompozytowe wytrzymuje 5-10 lat i jest bardzo dobrym materiałem do wypełniania małych ubytków. Wadą jest podatność na ucisk spowodowany gryzieniem twardych rzeczy oraz to, ze łatwo pokrywa się osadem nazębnym. Łatwo też zmieniają kolor, zwłaszcza jeśli jesteś palaczem.

Cement jonomerowo-szklany
Cement jonomerowo-szklany to wypełnienie, które zawiera fluor. Jest to powszechnie używany materiał do wypełniania mlecznych zębów. Najważniejszą zaletą jest możliwość uzyskania i wydzielania fluoru, który zapobiega tworzeniu się ubytków. Jest czasem wykorzystywany u dorosłych w przypadku małych ubytków albo wysokiego ryzyka tworzenia się nowych ubytków, nadwrażliwości na płyny czy osłabieniu uzębienia.

Cement jonomerowo-żywicowy
Polimer żywicowo-cementowy jest nowym materiałem, związkiem kompozytu i cementu jonomerowo-szklanego. Zaleta jest jego estetyczny wygląd i wydzielanie fluoru. Wadą jest ograniczona odporność.

Złoto
Często wykorzystywany materiał o wielkiej trwałości. Jest często używany jako wkład lub nakład albo jako korona, najlepiej w tylnych zębach. Koszt takiego wypełnienia jest większy niż przy innych materiałach.

Wkłady i nakłady koronowe
W przypadku, gdy więcej niż połowa powierzchni zęba jest uszkodzona, dentyści wykorzystują wkłady i nakłady do naprawy uszkodzeń. Wkłady mogą być wykonane z porcelany, złota lub żywicy kompozytowej (wypełnienie plastikowe), które jest przytwierdzone do uszkodzonej powierzchni zęba. Materiał porcelanowy jest często wybierany, ponieważ można go dopasować do oryginalnego koloru zębów.

Wkłady i nakłady koronowe są podobne do wypełnień (czyli popularnych plomb), ale uzupełniają rozległe ubytki w zębach bocznych. Wkład nie narusza guzków zębowych, nakład obejmuje również guzki, więc jest szerszą rekonstrukcją zęba.

Potrzeba dwóch wizyt aby przytwierdzić porcelanowe wkłady lub nakłady do uszkodzonej powierzchni zęba.

W czasie pierwszej wizyty usuwa się stare wypełnienie i na nowo wypełnia się ubytek w zębie oraz przygotowuje się ząb do nałożenia wkładu lub nakładu. Następnie dentysta tworzy wizerunek zęba i wysyła go do laboratorium do wyprodukowania. Równocześnie tymczasowo zabezpiecza ząb i umawia się na następne spotkanie.

W czasie drugiej wizyty tymczasowe zabezpieczenie jest usuwane. Następnie dentysta przymierza wkład lub nakład zębowy i sprawdza czy dobrze pasuje do zęba. Po dopasowaniu, wkład lub nakład jest przytwierdzany do zęba mocnym żywicznym klejem i polerowany do uzyskania odpowiedniej gładkości. Wkłady i nakłady zębów maja trwałość od 10 do 30 lat.

  Stomatologia Kosmetyczna   Kontakt
 
 
 
Anna Dental Clinic (c) | ul. Szeroka 119/120 | 80-835 Gdansk, Polen | Telefon: +48 731 231 783 | Email: info@annadentalclinic.com

 

Bezbolesne leczenie
Najważniejszy jest twój uśmiech.
Czytaj więcej »

 

dr. Sarzynska na YouTube »